Gogle narciarskie – bezpieczeństwo na stoku

Źródło: https://www.o-shop.com/

Dlaczego gogle narciarskie są nieodłącznym elementem sportów zimowych?

Jednym z najpopularniejszych sportów zimowych jest bez wątpienia jazda na nartach, podczas której niezbędne są gogle chroniące Twoje oczy. Najwięksi pasjonaci szusują po stokach przez cały rok, zmieniając położenie geograficzne wraz z obiegowym ruchem Ziemi. Fakt, że narciarską pasją jest nad wyraz łatwo się zarazić, nie dziwi nikogo, kto choć raz spróbował tego sportu, a Ci którzy pierwszy raz mają jeszcze przed sobą, powinni czym prędzej nadrobić straty. Z pewnością nie pożałują! Jednak udanie się z marszu na podbój stoku nie jest dobrym pomysłem. Do każdej aktywności fizycznej trzeba dobrze się przygotować. Biegaczowi wystarczą dobre buty, pływakowi dopasowany czepek, jednak w przypadku sportów wyczynowych poprzeczka jest ustawiona nieco wyżej. W końcu im wyższe jest ryzyko kontuzji, tym większą uwagę trzeba przyłożyć na zminimalizowanie go. O bezpieczeństwo narciarza dbają następujące elementy: wygodna, termoaktywna odzież i obuwie, kask oraz gogle narciarskie. Choć znajdą się śmiałkowie, którzy za negują niezbędność tych ostatnich, rezygnacja z nich nie jest najrozsądniejszym posunięciem.

Jaką funkcję pełnią gogle narciarskie?

Pierwszym elementem, który przychodzi na myśl, gdy mowa o kwestii bezpieczeństwa na stoku, jest kask. I choć jego rola jest niepodważalnie istotna, nigdy nie jest on w stanie zapewnić wystarczającej ochrony, jeśli na nosie narciarza zabraknie gogli narciarskich. Chronią one zmysł wzroku, którego niezachwiana praca jest niezbędna, szczególnie przy osiąganiu dużych prędkości, gdy pęd powietrza zmusza do mrużenia oczu. Brak dobrej widoczności naraża na niebezpieczeństwo – trudno jest prawidłowo ocenić odległości i panujące warunki, które na dużych wysokościach zmieniają się w diametralnym tempie. Kolejnym niebezpieczeństwem są oślepiające promienie słoneczne odbijające się od śniegu. Dobre gogle pozwalają uniknąć ryzyka braku dobrej widoczności – chronią nie tylko przed wiatrem i opadami atmosferycznymi, ale także pochłaniają promienie UV.

Jakie gogle narciarskie wybrać?

Pierwszym kryterium, branym pod uwagę przy doborze wyposażenia na stok, jest bez wątpienia dopasowanie rozmiaru poszczególnych elementów. Nie inaczej powinno być podczas rozważań, jakie gogle narciarskie wybrać. Pod względem wielkości dzielimy je na 3 grupy:

  • duże – wśród nich największą popularnością cieszą się m.in. modele Airbrake xl,  Canopy lub Flight Deck;
  • średnie – będąc zainteresowanym tą podgrupą, warto zwrócić uwagę na serię Fall Line, Line miner lub Flight Deck XM;
  • małe i dziecięce – w tej kategorii godne polecenia są Line miner youth.