Jakie podkłady podłogowe wybrać?

Wymieniając podłogę do własnego wnętrza, dużo czasu przeznaczamy na wybór dobrego kształtu oraz odcienia paneli podłogowych, natomiast również ich parametrów technologicznych, takich jak klasa ścieralności lub grubość. Wielokrotnie zapominamy natomiast o tym, iż odporność oraz użyteczność samych paneli zależy też od podkładu pod panele, na jakim zostały umieszczone. To wielki błąd – źle wybrany podkład pod panele, czy co gorsza, jego brak może nie jedynie zdecydowanie zmniejszyć trwałość oraz użyteczność podłogi, ale też powodować stratą gwarancji wytwórcy.

Podkłady podłogowe z polistyrenu ekstrudowanego (XPS)

Tego typu produkt sprawdzi się, jeżeli zamierzasz wyrównać podłogę. Już wspominaliśmy, iż grubość podkładu pod panele ma wielkie znaczenie w wypadku nierówności przestrzeni. Podkłady XPS mogą mieć do 6 mm grubości, więc w takim przypadku należałoby zastanowić się nad ich doborem. Co więcej, są one jednymi spośród najskuteczniejszych izolatorów pośród podkładów. Odpowiednio sprawdzą się nad nieogrzewanymi pomieszczeniami. Z innej strony dają ciepło w analizowany sposób, poprzez co nadają się do wykorzystania w wypadku ocieplania podłogowego.

Jakie podkłady podłogowe do wyciszenia podłogi z paneli?

To także jedna istotna sprawa do pomyślenia – izolacyjność dźwiękowa. Jeżeli zależy nam na komforcie wykorzystywania podłogi, wygłuszeniu jej (obniżka słyszalności odgłosów kroków), myślimy też o komforcie tychże, jacy są pod nami (obniżka hałasów uderzeniowych), należałoby dobrać określony podkład wyciszający. Do montażu paneli podłogowych, jakie planujemy wygłuszyć wybieramy podkłady podłogowe z PUM, PEHD czy z XPS. Dwa podstawowe typy podkładów lepiej blokują dźwięki odbite, z kolei trzeci dźwięki uderzeniowe.