Co powinien zawierać najlepszy program do projektowania wnętrz?

Projektowanie wnętrz to trudne zadanie. Są osoby, którym wydaje się, że jest to bardziej „zabawa” niż praca, ale chyba każdy, kto choć próbował stworzyć profesjonalny projekt wie, że to nie do końca takie proste… Aby być naprawdę dobrym specjalistą konieczne jest wyczucie i estetyka, których w wielu przypadkach nie da się nauczyć. A to oczywiście dopiero początek…

Aby projektowanie wnętrz było na wysokim poziomie należy przyswoić sporą dawkę wiedzy. Nie wystarczy być na bieżąco z nowinkami. Należy naprawdę sporo wiedzieć np. na temat ergonomii pomieszczeń. Należy przewidzieć niezliczoną ilość wariantów i możliwości, aby wybrać najlepsze rozwiązania. Jeżeli pracuje się bezpośrednio z ludzmi, należy także być wnikliwym obserwatorem, aby móc spełniać potrzeby klientów.

W tym wszystkim mogą pomóc narzędzia, ale nawet najlepszy program do projektowania BIM nie zastąpi dobrego architekta, czy projektanta. To on podejmuje decyzje, a aplikacja tylko przyspiesza i ułatwia mu pracę. Oczywiście działa to również w drugą stronę. Najlepszy architekt bez odpowiednich narzędzi, nie jest w stanie przelać na swoją pracę wszystkich umiejętności, jakie posiada.

Odpowiedź na pytanie jaki powinien być najlepszy program do projektowania wnętrz, nie jest łatwa. Każdy projektant ma swoje potrzeby i nie każdy zajmuje się tym samym. Dla niektórych najlepsze rozwiązanie to program BIM, bo nie tylko pozwala realizować swoją wizję, ale także sprawnie współpracować w jednym pliku z ekspertami z innych dziedzin.

Program BIM powoduje, że praca architekta w sposób namacalny może stać się elementem całości. W praktyce oczywiście projektowanie wnętrz jest dopełnieniem obiektu, ale współpraca na etapie projektu, przy wykorzystaniu jednego pliku jest czymś bardzo wygodnym, ale jednocześnie ciekawym. Właśnie dlatego, pomimo konieczności przyswojenia nowej wiedzy, nauki nowych narzędzi, część architektów stawia na program BIM.

Niezależnie od drogi jaką wybierzesz pamiętaj, że to ma być najlepszy program do projektowania wnętrz dla Ciebie. Nie ma rozwiązań, które są „najlepsze” dla wszystkich. Rynek pozwala wybierać, dlatego postaw na to, w czym Tobie będzie się najlepiej pracowało. Bardzo pomocne mogą być wersje demonstracyjne programów – w tzw. pigułce są w stanie pokazać, jak będzie Ci się pracowało z daną aplikacją.

Więcej informacji na https://www.archline-polska.pl/