Kiedy warto budować z cegły?

Materiały budowlane i budulcowe są teraz na rynku w wielu rozmaitych rodzajach oraz typach. Produkty budowlane, w tym cegły mają różne wykorzystanie we współzależności od zastosowania. Informacje fachowe danych typów cegły różnią się zdecydowanie pomiędzy sobą, identycznie jest z ceną i wykorzystaniem. Natomiast można pokusić się o pewne uogólnienia co do wartości cegieł jako produktu budulcowego. Czym więc charakteryzuje się cegła kraśnik oraz kiedy warto stosować ten materiał budowlany?

Cegła kraśnik oraz jej typy

Niezwykle głównym podziałem będzie ów na ceramiczne oraz silikatowe. Owe pierwsze zrobione są z palonej gliny oraz należą do nich cegły pełne, dziurawki, kratówki, szamotowe oraz klinkierowe. Do tejże kategorii należą również cegły robione ręcznie. Cegły silikatowe są tymczasem tworzone z kompozycji piasku, wody i wapna. Ich wartością charakterystyczną jest wytrzymałość na rozwój drobnoustrojów. Także są mało wrażliwe na oddziaływanie szkodliwych wymogów powietrznych.

Cegła ceramiczna – co należy wiedzieć?

Cegła ceramiczna to standardowa cegła, jaka występuje w mechanizmie spalania gliny z nutą treści poprawiających. Cegłę ceramiczną opala się w temperaturze 1000 oC. Teraz prócz klasycznej cegły ceramicznej pełnej na rynku dostępne są też cegły kratówki oraz dziurawki, jakie dzieli się na następne typy ze względu otworów znajdujących się wewnątrz dziurawki. Cegły dziurawki dzielimy na dziurawkę W oraz dziurawkę G. Do grupy cegieł ceramicznych kwalifikujemy też cegłę klinkierową, jaka nierzadko jest stosowana do celów ozdobnych ze względu na atuty estetyczne oraz dużą cenę.