Zalety odnawialnych źródeł energii

To musisz wiedzieć

Odnawialne źródła energii pozwalają nam na zmniejszenie bądź też zrezygnowanie zupełnie ze zużycia oleju, węgla lub też gazu w swoim domu. Przekłada się to tym samym na redukcję emisji zanieczyszczeń. W perspektywie dalszej oznacza to także naprawdę spore oszczędności. Za półtora roku wszystkie powstało nowo budynki będą już musiały spełniać standardy, które zakładają jeszcze większe obniżenie zużycia pierwotnej energii. Od stycznia 2021 roku ona nie będzie mogła przekraczać 70 kWh na metr kwadratowy na rok. Spełnienie tychże wymagań jest dużo łatwiejsze dzięki udziałowi właśnie OZE (odnawialne źródła energii) w energetycznym bilansie budynku. Jakie rozwiązania wybrać?

Do odnawialnych źródeł energii zaliczana jest: energia geotermalna, biopaliwa, energia słoneczna, energia wiatru oraz energia grawitacyjna wody. Dzięki systemom OZE oraz urządzeniom ogrzewać można pomieszczenia, podgrzewać użytkową wodę, a także wytwarzać swoją własną energię elektryczną.

Dlaczego warto?

Jeśli chodzi o odnawialne źródła energii, to mają one naprawdę wiele korzyści. Jedną z wymienianych najczęściej korzyści jest zmniejszenie rachunków comiesięcznych za eksploatację budynku. Możemy zyskać dużo większą niezależność od dostawców prądu. Dzięki na przykład zamontowaniu systemów fotowoltaicznych oraz pompy ciepła zwiększa się także wartość nieruchomości oraz jej atrakcyjność przy sprzedaży. Na etapie samej budowy domu decyzja o wykorzystaniu samych urządzeń OZE pozwala na rezygnację z samej budowy komina, co się przekłada także na dużo mniejsze koszty budowy.

Nie powinniśmy także zapominać o wpływie korzystnym na naturalne środowisko oraz zmniejszeniu emisji zanieczyszczeń do samej atmosfery. Obecnie sama budowa domów z wykorzystaniem systemów grzewczych proekologicznych wspierana jest przez program rządowy o nazwie Czyste Powietrze, w ramach którego otrzymać można dofinansowanie do wymiany samego źródła ciepła.

Pompa ciepła, systemy solarne oraz panele fotowoltaiczne to urządzania, które sprawdzą się najlepiej w domu ekologicznym. Jeśli chodzi o panele fotowoltaiczne oraz pompy ciepła, to są to propozycje, które pracują świetnie w komplecie. Dzięki połączeniu pompy ciepła z panelami fotowoltaicznymi możliwe jest stworzenie domu z rocznym zerowym bilansem energetycznym (budynku, w którym koszty całkowite zużycia energii nie przekraczają dwustu pięćdziesięciu złotych – są to stałe opłaty). Odnawialne źródła energii powinniśmy jak najbardziej wziąć pod uwagę.

Źródło informacji: https://flexipowergroup.pl/