Dobry program do konstrukcji, czym powinien się wyróżniać?

Modelowanie BIM to standard w pracy konstruktora. Właśnie dlatego, na tym skupimy się odpowiadając na pytanie, jakie cechy powinien mieć dobry program do konstrukcji. Oczywiście wachlarz narzędzi do modelowania informacji o budynku jest ogromy, dlatego zastanowimy, się na jakie cechy warto zwrócić uwagę.

Dobry program do konstrukcji powinien być wydajny, wygodny, niezawodny ale także… przystępny w kwestach ekonomicznych. Oczywiście każdy, kto projektuje konstrukcje w 3D BIM wie, że narzędzia muszą kosztować. Jednakże warto jest zwrócić uwagę np. na różnicę pomiędzy licencją wieczystą a subskrypcją.

Naszym zdaniem dobry program do konstrukcji powinien zakładać możliwość wykupienia go na własność (czyli licencja wieczysta). Oczywiście jesteśmy zwolennikami corocznego aktualizowania najnowszych wersji programu – konstrukcje w 3D BIM to temat, w którym zmiany zachodzą w sposób błyskawiczny. Dobrze jednak, jeżeli płatny upgrade jest wyborem, a nie obowiązkiem.

Oczywiście cena i polityka licencyjna to nie wszystko. Konstrukcje w 3D BIM to bardzo wydajna technologia, która powinna być wdrażana poprzez odpowiednie narzędzia. Dobry program do konstrukcji powinien charakteryzować się wysokim stopniem precyzji, ale także automatyzacją pewnych powtarzalnych czynności, czy prostych obliczeń.

Najłatwiej można ustalić jak program zachowuje się w trakcie pracy, poprzez przetestowanie jego bezpłatnej wersji. Niemal każdy szanowany producent umożliwia potencjalnym użytkownikom na pobranie wersji demo. Konstrukcje w 3D BIM mogą więc być tworzone w wersji demo – jeżeli okaże się, że 14 lub 30-dniowa praca była wygodna, warto zainwestować w takie rozwiązanie.

Niestety modelowanie BIM, zwłaszcza dla osób, które nie miały wcześniej doświadczenia z tą technologią, nie jest proste. Dlatego warto od razu zweryfikować, czy producenci lub dystrybutorzy rozwiązania oferują również merytoryczne szkolenia oraz dodatkowe materiały instruktażowe, jak np. filmy wideo lub cyklicznie organizowane webinaria omawiające wszelkie bieżące nowości.

Każdorazowo warto także sprawdzić opinię na temat narzędzia wśród innych specjalistów z branży. Czasami może to być wymiana doświadczeń podczas konferencji, a czasami po prostu zweryfikowanie informacji na forach internetowych. Modelowanie BIM to bardzo popularny temat w ostatnich latach.

Sprawdź https://allbim.pl/